PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 12.07.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Jaké byly Slavnosti perníku?

Korunovace Královny perníku a předávání perníkových glejtů byly vyvrcholením prvního ročníku Slavností perníku, které se osmého května konaly v jeho hlavním městě - Pardubicích.
Agentura Tradice ve spolupráci s Informačním centrem města Pardubic, Východočeským muzeem, Dopravním podnikem města Pardubic, Střední průmyslovou školou potravinářské technologie a za hlavního partnerství Města Pardubice připravili celodenní program, který díky dobré propagaci přilákal do areálu zámku na čtyři tisíce návštěvníků.

Platnost obrázku vypršela.

Náměstek primátora Jiří Razskazov nese perníkové korunovační klenoty z Informačního centra města Pardubic
Již o půl desáté vyjel od Informačního centra kočár s perníkovými korunovačními klenoty od firmy JaJa, který i přes přepadení zinscenované dobovými pohybovými divadly Benedikt a Rebels dorazil na pardubický zámek, kde v deset hodin zahájily šermířské souboje výše jmenovaných hlavní program slavností. Od této chvíle zámek až do šesté hodiny večerní doslova praskal ve švech. A tak není divu, že se řada zájemců na loutkovou pohádku O perníkové chaloupce divadla HAD nedostala. Mohli se ale potěšit zpěvem vítězů soutěže Perníkový slavík a shlédnout folklór Ústeckoorlicka v podání souboru Jaro. V pravé poledne byla za podpory firmy Perníkář zahájena soutěž o nejrychlejšího jedlíka perníku, kterou vyhrál čtrnáctiletý Tomáš Shejbal z Pardubic.

Platnost obrázku vypršela.

Převoz perníkových korunovačních klenotů na pardubický zámek provázeli trubači, královská garda i perníkoví poddaní
Dechová hudba Pernštejnka zahrála hodinku po poledni všem divákům, ale i prodejcům perníku, kteří měli plné ruce práce nejen s předváděním zdobení, ale také se zvládnutím velkého počtu zájemců o jejich sladké výtvory. A mnozí z nich vyprodali totálně celý svůj stánek. Od čtrnácti hodin probíhal zápis do Perníkové matriky, do které se zapsalo třiadevadesát Jeníčků a Mařenek, jimž byl odměnou perníček od firmy Perník Novotný, která zhotovila i nádherný perníkový plakát s programem slavností. Na pódiu tančili mezi tím latinsdsko-americké i standardní tance vítězové soutěží O perníkovou pantofli a O perníkové srdce a taneční klub Life. Pestrou taneční paletu pak doplnily country tance v podání skupiny Ryengle a druhý programový blok folklorního souboru Jaro.

Platnost obrázku vypršela.

Královská perníková garda odrazila pokus zlodějů zmocnit se perníkových korunovačních klenotů.
Úderem šestnácté hodiny byly dopočítány hlasovací lístky, které návštěvníci slavností po celý den vhazovali do schránek u dvaadvaceti srdcí od perníkářek z celé České republiky. Šest set pět hlasů rozhodlo o tom, že titul Královna perníku patří po celý perníkový rok do příštích slavností Janě Sirůčkové z Pardubic a firmy Pavel Janoš.

Platnost obrázku vypršela.

Primátor města Pardubic Jiří Stříteský s Královnou perníku Janou Sirůčkovou.
Perníkovou korunu ji nasadil primátor města pan Jiří Stříteský, který stejně jako nově zvolená královna podepsal Perníkové glejty, které byly v sedmnáct hodin předány přítomným výrobcům a prodejcům perníku. Glejty symbolicky udělují právo vyrábět a prodávat perník až do příštích Slavností perníku, které se v Pardubicích budou konat opět osmého května, tentokrát roku 2002. Program na zámku zakončila skupina Maruščiny jahody, která v poledním čase báječně sekundovala při soutěži o jedlíka perníku.

Platnost obrázku vypršela.

Královna perníku byla zvolena v anonymním lidovém hlasování o nejkrásnější perníkové srdce.
V době konání slavností jezdily po městě dva historické perníkové trolejbusy, v nichž k jízdě opravňovalo míti u sebe perník a perníková přepravní kontrola byla nemilosrdná. Vydařilo se počasí a tak pořadatelé byli spokojeni se čtyřtisícovou návštěvou, více než desítka perníkářských firem z Ostravy, Plzně, Ústí nad Labem, Prahy, Hradce Králové, Plané nad Lužnicí, Žižína a Pardubic, které se zúčastnily a podpořily slavnosti byla jistě potěšena zájmem o perníky všeho druhu a Pardubice tak díky Agentuře Tradice potvrdily, že jsou hlavním městem perníku pro celý perníkový svět.

PTK

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 08.05.2001
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA